Şahıs Şirketi Mi – Limited Şirket mi | VERGİ FARKLARI ve AVANTAJLARI

Bu yazımızda şahıs şirketimi limited şirketmi ve arasında ki farkları en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğiz.

İşyeri açmaya karar veren herkesin aklına gelen ilk sorular,  şahıs şirketimi kurmalıyım limited şirketmi, şahıs şirketinde mi daha az vergi öderim limited şirkette mi, limited şirket mi daha avantajlı şahıs şirketi mi yada şahıs şirketi ile limited şirket arasında ki farklar yada şahıs şirketi vergi oranları neler gibi aklınıza takılan bir çok sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle bu konuyu çok yönlü incelemekte fayda görüyoruz çünkü her iki şirket türünün de kendine has artıları ve eksileri vardır yani limited şirket kurmak kimisi için daha avantajlıyken bir başkası için gereksiz olabilmektedir burada işyerini açacak kişinin istekleri, beklentileri önem kazanmaktadır.

Biz bu konuyu,

 • Limited şirket ve şahıs şirketi kuruluş ve kapanış maliyeti ve süresi.
 • Limited şirket ve şahıs şirketi vergi oranları farklılıkları.
 • Limited şirket ve şahıs firmasının sorumlulukları.
 • Ve diğer önemli farklılıklar.

diye dört ana başlıkta açıklamaya çalışacağız.

şahıs şirketimi limited şirketmi
Şahıs şirketimi limited şirketmi

1- ŞAHIS ŞİRKET İLE LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ VE KAPANIŞ SÜRELERİ VE MALİYETLERİ

Şahıs Şirketi:

Kuruluş işlemi bir günde tamamlanabilmektedir ve o gün içerisinde fatura kesebilirsiniz, kapanışı ise yine bir günde yapabilir ve bunun için herhangi bir masrafa katlanmazsınız.

Şahıs şirketi Kuruluş masrafı ise ortalama 750 ile 1000 lira arası bir tutardır.  Bu tutar esnaf sicil müdürlüğüne kaydolma yada yazar kasa alma durumunuza göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun ile ilgili daha detaylı bilgi almak için şahıs şirketi kuruluş işlemleri ve masrafları adlı yazımızı okuyarak net bir fikre sahip olabilirsiniz.

Limited şirket:

Kuruluş işlemi ortalama 2-3 gün sürebilmektedir. Şahıs firmasına göre prosedürleri daha fazladır. Kuruluş masrafı ise ortalama 2500-TL dir bu tutar limited şirketinizin ortak ve müdür sayısına yabancı ortak var olup olmamasına, anasözleşme uzunluğu gibi kriterlere bağlıdır. Bunun ile ilgili daha detaylı bilgi almak için limited şirket kuruluş işlemleri ve masrafları adlı yazımızı okuyarak net bir fikre sahip olabilirsiniz.

Limited şirketin kapanış işlemi ise en az 6 ay sürmektedir. Bunun sebebi Limited şirketinizin kapanışına karar vermeniz halinde genel kurul yapılarak tasfiyeye giriş işlemi başlatılır. Şirket altı ay tasfiyede kalır bu süre boyunca verilmesi gereken beyannameleriniz verilmeye devam eder.  Mali müşavirinize aylık muhasebe ücretini de ödemeye devam edersiniz. Altı ay sonra tasfiye kapanış genel kurulu yaparak şirketinizin resmi olarak kapanışı gerçekleşir. Bu işlemler mali müşavir tarafından gerçekleştirilir. Kapanış içinde ortalama 2000-TL masraf çıkar.

Şahıs şirketi ile Limited şirketinin açılış kapanış süre ve maliyeti ile ilgili özet bir tablo oluşturarak olursak

  ŞAHIS ŞİRKETİ LİMİTED ŞİRKET
AÇILIŞ SÜRE 1 GÜN 2-3 GÜN
AÇILIŞ MALİYET 750-1000-TL ORTALAMA 2.500-TL
KAPANIŞ SÜRE 1 GÜN 6 AY
KAPANIŞ MALİYET YOK ORTALAMA 2.000-TL

2- ŞAHIS ŞİRKETİ İLE LİMİTED ŞİRKET ARASINDAKİ VERGİ FARKLARI

YILLIK GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ ORANLARINA GÖRE

şahıs firması vergi
şahıs şirketi vergi oranları

Şahıs şirketi:

Şahıs Şirketleri artan oranlı gelir vergisine tabidir. Peki bu artan oranlı gelir vergisi ne demektir öncelikle bunu açıklayalım, her yıl gelir idaresi başkanlığı tarafından yıllık gelir vergisi dilimleri yayınlanmaktadır aşağıdaki gibi.

2019 yılı vergi dilimleri

şahıs şirketi vergi
gelir vergisi dilimleri

Şahıs firmanızın yıl içerisinde elde ettiği kazanç yukarıda ki hangi oranda vergi dilimine giriyorsa o oranda vergi ödemek zorundadır.

Önemli:  Şahıs ve Limited Şirket Aylık Sabit Giderleri – 2021 AYRINTILARIYLA

Örnek vermek gerekirse eğer yıl sonu işletmenizden elde ettiğiniz kar 18.000-TL ve altındaysa %15 vergi ödeyeceksiniz demektir.

 • 18.000-TL kar ettiyseniz eğer   18.000 *0,15=2.700-TL vergi ödeyeceksiniz.

 • 30000-TL kar elde ettiğinizi varsayacak olursak eğer 18000 için 2700 vergi vardı, geri kalan (30000-18000)=12000 için ise 12000 * 0,20=2400-TL daha vergi ödeyeceksiniz yani toplamda 30.000-TL kar için 2700+2400=5100-TL vergi ödemeniz gerekecektir.

 • Yani şahıs firmalarında kar arttıkça hesaplanacak vergi oranı da artmaktadır, Kazancınız 148.000-TL ve üzeri olursa %35 vergi dilimine gireceksiniz demektir.

Limited şirket:

Limited şirketin elde ettiği kazanç kurum kazancı olarak tespit edilir ve kurumlar vergisine tabi tutulur. Kurumlar vergisinin oranı ise %22 dir. Limited şirketlerde kar ne kadar artarsa artsın ödenecek vergi %22 oranından hesaplanacaktır.

Vergi oranları açısından baktığımız zaman firmamız 98.000-TL ve üzeri kar elde edersek eğer şahıs firmasında %27 ile %35 arası vergi ödeyecekken limited şirket olması halinde %22 vergi ödenecekti bu durum limited şirketi daha avantajlı gösteriyor olsa da limited şirketlerde kurumlar vergisi dışında birde ortaklara kar dağıtımı sonucu ortakların katlanmak zorunda olduğu %15 vergi ödeme zorunluluğu vardır.

Yani şirketiniz hem %22 kurumlar vergisi ödeyecek hemde o yıl içerisinde şirketiniz net karını ortaklara dağıtma kararı alırsa birde ortaklar bu kar için %15 vergi ödeyecektir.

Not: Şahıs ve limited şirket türlerine göre KDV ve STOPAJ oranları değişmez bu vergiler şirketlerin türüne göre değil yapılan işlerin mahiyetine göre değişmektedir.

kdv oranları

KDV:

Mevcut uygulamadaki KDV oranları olan %1 – %8 – %18 şirket türüne göre değişmemektedir.  Her şirket türü için KDV oranları aynıdır. KDV oranları, alınıp satılan malların türüne göre değişecektir. Yani temel gıda malzemeleri satacaksanız eğer %8 kdv li olarak mal alıp satacaksınız, hizmet işi yapacaksanız örneğin danışmanlık hizmeti verecekseniz faturanızı %18 kdv ekleyerek keseceksiniz, ekmek alıp satıyorsanız %1,  tekel ürünleri satıyorsanız kdv siz alıp satacaksınız.  Yani şirketinizin türü ne olursa olsun KDV oranları değişmemektedir.

STOPAJ:

Stopajda KDV gibi şirketin türüne göre değil işin mahiyetine göre değişmektedir. Sizi en çok ilgilendirecek olan şirketinize kesilecek serbest meslek makbuzu yada işyeriniz kira ise kiranın stopajı dır.

Limited şirketiniz yada şahıs firmanız eğer serbest meslek hizmeti alırsa örneğin mali müşavirlik hizmeti yada avukatlık hizmeti gibi size kesilecek makbuzda %20 stopaj ödemeniz gerekecektir.

Yine işletmeniz kira ise ve kiraya veren kişi şirket değilde şahıs ise yani size fatura kesmiyorsa, ödediğiniz kiranın birde %20 stopajını, duruma göre aylık veya 3 aylık muhtasar beyannamesi ile ödemek zorundasınız.

Yani net 1000 lira kiranız var ise bunu brüte çevirip 1000*0,80=1250,00-TL

Brüt kiramız üzerinden %20 stopaj öderiz buda 1250*0,20=250,00-TL  demektir.

250,00-TL aylık yada üç aylık 750,00-TL olarak muhtasar beyannamesi ile vergi dairesine ödersiniz.

Özetleyecek olursak: Her iki şirket türünü de vergi açısından değerlendirdiğimizde şirket ile ilgili yüksek karlılık beklentisi varsa eğer  örneğin 98.000-TL ve üzeri gibi limited şirket kurmak daha akıllıca olur yok eğer ilk yıllarda daha düşük kar elde edeceğinizi düşünüyorsanız  şahıs firması kurmak vergi açısından daha avantajlı olmaktadır. Ayrıca şahıs firması kurup ilerleyen zamanlarda karınız artarsa şahıs firmasını nevi değişikliği yaparak limited şirkete çevirebilme imkanına da sahipsiniz. KDV ve STOPAJ oranları da şirket türlerine göre değişmediği için kararınızı etkilememektedir.

Vergi açısından baktığımızda şahıs şirketimi limited şirketmi sorusunun cevabının netleştiğini düşünüyorum.

3-LİMİTED ŞİRKET VE ŞAHIS ŞİRKETİNDE SORUMLULUK

Limited şirket:

Limited şirketler tüzel kişiliğe sahip şirket türüdür yani şirketin kendi mal varlığı vardır. Borç ve alacaktan şirket tüzel kişiliği sorumludur. Şirketin mal varlığı ortakların mal varlığından bağımsızdır.

Şirketin kasasında ki parayı yada banka hesabını şirket sahibi istediği gibi kullanamaz, kullanmasının belli başlı kuralları, faiz ödemek gibi yaptırımları vardır.

Limited şirkette, şirket tüzel kişiliğini ve şirket sahiplerini ayrı kişiler olarak görmemiz gerekiyor. Şirketin kamuya yada üçüncü kişilere karşı borçlarında örneğin SGK veya vergi dairesine karşı borçlarında şirket mal varlığıyla sorumludur. Şirketin mal varlığının borcu karşılamaya yetmediği yerde şirket ortakları hisseleri oranında sorumlu olurlar.

Önemli:  Limited Şirket Kuruluşu ve Masrafları 2020 | A'dan Z'ye KURULUŞ SÜRECİ

Limited şirketlerin ortak ve müdürleri için danıştay kararı ve önemi adlı yazıyı buradan detaylı okuyabilirsiniz

Örneklendirecek olursak eğer, şirketinizin vergi dairesine 50.000-TL borcu varsa ve sizde şirketin %50 hissedarı iseniz vergi dairesi alacağını öncelikle şirketin mal varlığından tahsil etmeye çalışır eğer şirketin mal varlığı bu borcu ödemeye yetmezse borcun geri kalan kısmından siz hissedar olarak tüm mal varlığınızla hisseniz oranında sorumlu olursunuz.

Yani 50.000-TL borcun 30.000-TL’si şirket mal varlığından karşılandı diyelim geriye kalan 20.000-TL borcun  %50 si olan 10.000 lirayı ödemekle sorumlu olursunuz.

Şahıs şirketi:

Şahıs firmalarında firma ile firma sahibini bütün olarak düşünebiliriz. Yani şahıs firmasında kamuya yada üçüncü kişilere karşı borçlarda firma sahibi tüm mal varlığıyla sorumludur. limited şirket için verdiğimiz örnekten gidecek olursak 50.000 TL vergi dairesi borcunun tamamından tüm mal varlığımızla sorumlu oluruz. Şahıs firmalarında da firmayla şahıs hesaplarının bir birine karıştırılmaması ve firmayı ayrı bir tüzel kişilik olarak düşünmek gerekir ancak uygulamada çoğu firma sahibi bu kurallara riayet etmemektedirler.

4-ŞAHIS ŞİRKETİYLE LİMİTED ŞİRKET ARASINDAKİ DİĞER ÖNEMLİ FARKLILIKLAR

 1. Limited şirketlerde muhasebe ücreti şahıs firmasına göre daha fazladır.

 2. Limited şirket tek ortakla ve en az 10.000-TL sermayeyle kurulabilirken şahıs firması için sermaye koymaya gerek yoktur.

 3. Limited şirketler e-defter değilse defter tastik ücreti şahıs firmalarından daha masraflıdır ki artık şahıs firmaları için eğer bilanço usulüne göre defter tutmuyorsa defter tastik ettirilmemektedir.

 4. Limited şirketlerde şirketle ilgili değişikliklere gitmek örneğin en basiti adres değişikliği yapmak bile karar almayı bunu noterden onaylatmayı ve ticaret sicilde işlem yapmayı gerektiriyor ve tüm bunlar için ücret ödenmesi gerekiyor ama şahıs firmasında basit bir dilekçe ile halledilebiliyor.

 5. Limited şirketler ticaret odalarına şahıs firmaları ise esnaf sicil müdürlüğüne kaydolurlar ve esnaf sicil müdürlüğünün yıllık aidatları ticaret odalarına göre daha düşüktür.

 6. Limited şirketlerde şirket, hisselerini bir başkasına devredebiliyorken şahıs firmasında başkasına devir söz konusu değildir. ancak şahıs firmaları da adi ortaklık şeklinde tekrardan kurulabilirler.

 7. Limited şirketler şahıs firmalarına göre daha kurumsal bir imaj oluşturmakta ve bankalardan çek defteri yada kredi alma konusunda daha fazla ciddiye alınmaktadırlar.

 8. Limited şirketler şahıs firmasına göre ilişkili olduğu kurum yada kişilere karşı daha prestijli görünmektedirler.

 9. Şahıs firmaları limited şirketler gibi yasal olmak şartıyla her türlü ticari faaliyette bulunabilirler. Fakat Türk ticaret kanununda belirtilen ve sadece anonim şirketlere verilen Bankacılık faaliyetleri, Döviz ve Sigorta Faaliyetlerinde bulunamazlar.

Tüm bu yazdıklarımızdan sonra eğer halen daha karar veremediyseniz limited mi şahıs şirketi mi kurmaya,

Son olarak karar vermenize yardımcı olacak bir başka şeyden daha bahsetmek istiyoruz oda genç girişimci istisnası.

Devlet, şahıs firması kuranlara 3 yıllık genç girişimcilik desteği veriyor yani eğer 29 yaşını doldurmadıysanız ve şahıs firması kurmak istiyorsanız 3 yıl boyunca kazancınızın 75.000-TL  tutarı vergiden istisna oluyor Bu istisna limited yada anonim şirketler için geçerli değildir.

Örneklendirmek gerekirse

Yıl içerisinde işletmeniz 150.000-TL satış yaptı ve bunun için 50.000-TL maliyet ve masraflara katlandınız bu durumda karınız 100.000-TL oluyor ve bunun üzerinden 23.460-TL yıllık gelir vergisi ödüyorsunuz ama genç girişimcilik istisnasından faydalanıyorsanız eğer karınız olan 100.000-TL den 75.000-TL düştükten sonra kalan tutar olan 25.000-TL nin vergisini ödüyorsunuz o da 4.100-TL yapıyor. yani istisnadan yararlanmanız size tam olarak bir yılda 19.360-TL vergi avantajı sağlamış oluyor.

Ayrıca 1 yıl boyunca bağkur pirimi de ödemiyorsunuz. Bu da 12×754,61 =9.055,32-TL avantaj sağlıyor.

Şahış şirketi mi limited şirket mi kurmalıyım sorusunun cevabını detaylı olarak anlatmaya çalıştık.

Bu yazımızı okuduktan sonra limited şirket kurmaya karar verdiyseniz eğer,  Limited Şirket Kuruluş ve Masrafları adlı yazımızı okuyarak daha net bir fikre sahip olabilirsiniz.

Yok eğer şahıs firması kurmak size daha mantıklı geliyorsa bunun içinde Adım Adım Şahıs Şirketi Kurma ve Kuruluş Maliyeti adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

5/5
Tüm bu açıklamalardan sonra halen daha aklınızda soru işaretleri varsa karar vermenize yardımcı olmamız için bize yorumlar kısmından yazabilir yada doğrudan Watsapp üzerinden iletişime geçerek şirketinizi en düşük maliyetle en kısa sürede kurmanıza yardımcı olabiliriz.

1 Comment

Leave A Reply