YOUTUBERLER İLE SİTE SAHİPLERİNİN ADSENSE KAZANÇLARININ VERGİLENDİRİLMESİ

Adsense kazançlarının vergilendirilmesi

 

Adsense kazançlarının vergilendirilmesi
Adsense gelirlerinin vergilendirilmesi

Son dönemlerde internette;  Youtuberler işyeri açmak zorunda mı,  Adsense gelirim var vergi kaydı açmak zorundamıyım, Adsens vergi hesaplama nasıl olur, Adsense vergi cezası ne kadardırYoutuberler ne kadar vergi öder, Youtube’den elde edilen kazançlar nasıl vergilendirilir, Youtube vergi ne kadar öderim, Youtube kazanç vergisi ne kadar gibi aramalar çoğalmaya başladı.

Youtuberlerin ve internet sitesi sahiplerinin adsense kazançlarının vergilendirilmesi konusunda kafa karışıklığı ve bilgi eksikliği olduğu görünüyor. Bu yazımızda  youtube gelirlerinin ve sitelerden kazanç elde edenlerin ne kadar vergi ödeyeceği ve ne yapması gerektiğiyle ilgili kısa ve net bilgiler vermeye çalışacağız.

       Öncelikle şunun bilinmesi gerekiyor eğer Youtube’den düzenlediğiniz videoların izlenmesi sonucu düzenli olarak bir gelir elde ediyorsanız yada sitenizden reklam kazançları sağlıyorsanız bu gelir ticari kazanç olarak adlandırılıyor. Zaten ilk kafa karışıklığı da burada başlıyor bazı sitelerde bu gelirlerin arızi kazanç olduğunu ve 2021 yılı arızi kazanç sınırı olan 43.000 altı gelir elde edilmesi halinde vergi ödenmeyeceğini yada 43.000 geçmesi halinde yılda bir kez gelir vergisi beyannamesiyle beyan edilmesinin yeterli olduğu yazılabiliyor. Oysa bu tamamen yanlış bir uygulamadır, eğer video düzenleyip bu videoyu kendinize ait bir Youtube kanalında yayınlıyorsanız ve izlenen reklamlar sebebiyle Adsense’den ödeme alıyorsanız yada sitenizden gelir elde ediyorsanız bu gelir, gelir vergisi unsurlarından ticari kazanç kapsamında değerlendirilecektir.

you
youtube kazançlarının vergilendirilmesi

        Dolayısıyla Youtube kazançlarınızın yada site kazançlarınızın vergilendirilmesi için vergi mükellefiyetliği açtırmanız gerekecek  aksi halde banka hesaplarınıza yatan adsense gelirleri vergi denetmenleri tarafından tespit edilip vergi kaydı açtırılıp geriye dönük vergiler çıkarılabilecektir.

         Bunun en son örneğini yakın zamanda bir müşterimiz yaşadığı için konuyu yakından irdeleme fırsatı bulduk. Müşterimiz son bir senedir Youtube’de çocuk oyun videoları çekiyor ve ortalama aylık kazancı 4.000-TL civarı,  vergi denetmenleri  google tarafından banka hesaplarına yatan paraların açıklaması için bu kişinin adresine tebligat gönderiyor ve açıklama istiyorlar. Daha sonra kendisi vergi dairesine giderek açıklamada bulunuyor ve vergi dairesi vergi kaydı açtırıp geriye dönük beyannamelerin gönderilmesini istiyor.  Bu olayın sonrasında  müşterimiz bizimle iletişime geçerek durumu bize izah etti ve bu olayı bire bir yaşadığımız için başkalarının da mağdur olmaması adına böyle bir yazı düzenleme ihtiyacı duyduk.

          Bu olaydan da anlaşılacağı üzere elde edilen gelirin vergisinin ödenmemesi halinde maliyeyle karşı karşıya gelinebilecektir. Bunun için belirli bir gidere katlanarak vergi kaydı açtırmak en mantıklı davranış olacaktır.

Şimdi gelelim youtuberler yada internet sitesi sahipleri ne kadar vergi  öder kısmına

youtube-ve-adsense-gelirlerinin-vergilendirilmesi

Bir Youtube hesabınız veya bir siteniz varsa ve Adsense’den her ay az veya çok bir gelir elde ediyorsanız vergi kaydı açtırmamız gerektiğini kesin olarak biliyoruz. Peki bu vergi kaydını açtırmak için ne kadar ücret ödememiz gerekiyor, bu sorunun cevabı ise sizin şahıs firması yada limited şirket açmak isteğinize göre değişeceği gibi çalışacağınız Mali Müşavir’in fiyat politikası ile de ilgilidir onun için net bir rakam veremeyiz ancak şahıs firması kuruluşunun ortalama 500-TL gibi bir rakam tutacağını bilmeniz ilk başta yeterli olacaktır sanırım açılış ücretleri ile ilgili daha fazla bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Peki Youtuberin yada internet sitesi sahiplerinin vergi kaydı nasıl açılır ?

Vergi kaydı açtırmak ve beyannamelerinizin gönderilmesi için bir mali müşavirle çalışmanız gerekiyor.

Vergi kaydı açtırmak için Mali Müşavirinizin  sizden isteyeceği evraklar şunlar olacaktır.

 1. Nüfus cüzdan fotokopisi
 2. E-devlet şifreniz
 3. Noterden alacağınız imza beyannameniz( bazı vergi daireleri artık istemiyor bunu) ortalama 100-TL
 4. Kira kontratı ( Eğer youtube işinizi evinizde gerçekleştiriyorsanız  ve bu ev size veya aile üyelerinize aitse kira kontratına da gerek yoktur) ancak ev kira ise kira kontratı gereklidir.

Bu evrakları hazırlayıp mali müşavirinize vermeniz halinde vergi kaydınız 1 gün içerisinde açılacaktır.

Evet vergi kaydımızı açtırdık şimdi aylık masrafımız ne kadar olur, youtube site yada adsense kazancımızın ne kadarını vergi olarak öderiz ne kadar masraf çıkar buna bakalım

youtube kazancının vergisi
youtube kazancının vergilendirilmesi

Burada şunu belirtmeliyiz, vergilendirme açısından Youtuberlerin internet sitesi sahiplerinin diğer işletmelerden herhangi bir farkı yoktur. Fark sizin gelir vergisi mükellefi olma yani şahıs firması kurma yada kurumlar vergisi mükellefi olma yani limited veya anonim şirket kurma durumunuza ve elde ettiğiniz gelirin miktarına göre değişecektir. Peki biz neye göre hangi şirketi kuracağımızı nasıl tespit edeceğiz derseniz bununla ilgili de detaylı bilgiyi şu yazımızdan edinebilirsiniz.

Bizim önerimiz İlk başta daha az masraflı olduğu için ve eğer 29 yaşından küçükseniz genç girişimci istisnasından da faydalanabileceğiniz için şahıs firması kurmak olacaktır.  

Bu istisna sadece şahıs firmaları için geçerli olup, limited şirketler bu istisnadan faydalanamamaktadır.

Genç girişimci istisnası nedir;  Eğer 29 yaşını doldurmadıysanız  yani  29 yaşından küçükseniz  ve şahıs firması kurduysanız 1 yıl boyunca bağkur pirimleriniz devlet tarafından karşılanacak ve 3 yıl boyunca yıllık 75.000-tl kadar karınız vergiden istisna olacaktır.

Önemli:  Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur | ŞİRKET KURMA MALİYETİ 2021-DETAYLI
adsense kazancı genç girişimci istisnası
adsense kazancı genç girişimci istisnası

İstisnayı şöyle örneklendirecek olursak;  Yıl içerisinde 100.000 adsens geliri elde ettiniz ve o yıl içerisindeki giderleriniz de 10.000 lira,  gelirinizden gideriniz düştükten sonra kalan 90.000 lira karınızın 75.000 lirası istisna olur geriye kalan 15.000 lira üzerinden vergi ödersiniz buda 15.000*0.15= 2250 lira olur ki bu da ciddi bir avantajdır.

Tabi burda şunuda açıklamak gerekiyor her zaman için şahıs firması kurmak daha avantajlıdır diyemeyiz.  Çünkü şahıs firmalarının vergilendirilmesi elde edilen karın yüksekliğine göre değişecektir. Yani karınız arttıkça kesilecek vergi oranı da aşağıdaki tarifeye göre artacaktır. 

 Ücret harici için uygulanacak 2020 yılı gelir vergisi tarifesi:

 • 22.000 TL’ye kadar %15
 • 49.000 TL’nin 22.000 TL’si için 3.300 TL, fazlası %20
 • 120.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL, fazlası %27
 • 600.000 TL’nin 120.000 TL’si için 27.870 TL, fazlası %35
 • 600.000 TL’den fazlasının 600.000 TL’si için 195.870 TL, fazlası %4

2021 yılı gelir vergisi dilimlerine buradan ulaşabilirsiniz

Eğer ortalama yıllık 150.000 den daha fazla kar elde etmiyorsanız şahıs firması mantıklı eğer bu tutarın üzerine çıkarsanız limited şirket kurmayı düşünebilirsiniz ki limited şirketin vergi oranı %22 olarak sabittir yani karınız ne kadar olursa olsun bunun üzerinden sadece %22 vergi olarak ödersiniz.

 

Bir öneri: Eğer 29 yaşından küçükseniz gerek muhasebe gerekse kuruluş işlemleri daha az masraflı  ve aynı zamanda da vergi teşviki olduğu için kesinlikle şahıs firması kurmalısınız,

Eğer  29  yaşından büyükseniz  ve karınız yıllık 150.000-TL aşıyorsa limited şirket kurmayı düşünebilirsiniz.

Şimdi şahıs firması kurduğumuzu düşünüp aylık masrafımız ne olur bunu hesaplayalım

Bir işletme kurduysak şunları kesinlikle bilmemiz gerekiyor ki her ay yada üç ayda bir bu ödemelerle karşılaşacağız.

 1. Kdv ödemesi ( Her ay )
 2. Muhtasar ödemesi ( Her ay yada üç ayda bir )
 3. Geçici vergi ( Her üç ayda bir )
 4. Yıllık gelir vergisi ( Senede bir defa )

YUKARIDAKİ ÖDEMELERİN NE İÇİN YAPILDIĞINI VE NE KADAR OLACAĞININ AÇIKLAMASINI YAPALIM

1- Youtuberin yada internet sitesi sahibinin Muhtasarla ödeyeceği vergiler

adsense kazancı muhtasar beyanname

Muhtasarda ödeyeceğimiz vergiler aylık ve üç aylık olarak yapılır 

Muhtasar beyannamesinde ödenecek vergiler  şunlardır; 

 • Kira ödemesinin gelir vergisi 
 • İşçi çalıştırıyorsak işçinin gelir vergisi 
 • İşletmemize muhasebe veya avukatlık hizmeti almamız karşılığında tarafımıza kesilen serbest meslek makbuzundaki  gelir vergisi olur.

Genellikle muhtasar ödemesi  yukarıda ki durumlar sonucu çıkmaktadır.

Kiradaki ödenecek vergi neye göre belirlenir ?

Öncelikle Youtube veya siteyle ilgili işimizi evimizde mi yapıyoruz, bu ev kiralık mı yoksa aile üyelerine mi ait yada bir işyeri kiraladık burada mı yapıyoruz bunun ayrımını yapmamız lazım.

Youtube veya site ile ilgili işlerimizi kiraladığımız  bir işyerinde yapıyorsak: 

Aylık net kira tutarımızın 1000 lira olduğunu varsayarsak bunun üzerinden ne kadar vergi ödeyeceğimize bakalım; 

1000 lira net kira ise bunu brüte çevireceğiz 1000/0,80 =1250 bu tutarın %20 si yani 250 lirasını muhtasar beyannamesinde aylık vergi olarak ödeyeceğiz. Eğer kira 2000 ise ödeyeceğimiz aylık stopaj 500 lira olacaktır.

 

Youtube veya site ile ilgili işlerimizi kiralık evimizde yapıyoruz (home ofis): 

Evimiz için ödediğimiz kira ne kadarsa yukarıda ki örnekteki gibi hesap yapıp bu tutarı aylık vergi olarak ödüyoruz.

Youtube veya site ile ilgili işlerimizi kendimize ait yada anne babamıza ait evde mi yada işyerinde mi yapıyoruz

Bu durumda herhangi bir kira ödemesi yapmadığımız için vergi ödememiz de olmayacaktır.

Özetle:

 • İşyerimiz kiraysa net kiradan brüte çevirip %20 si vergi olarak ödenir
 • İşçi çalıştırıyorsak her bir asgari ücretli işçi için 30 gün çalışması halinde aylık ortalama gelir vergisi 150.00-TL ödenir.
 • Firmamıza Serbest meslek makbuzu kesiliyorsa ki her ay kesilecektir bunun ödemesi ise muhasebe ücretinin %20 dir.   

Muhtasar beyannamesiyle yukarıdaki üç duruma göre vergi öderiz.

2- Youtuberin yada internet sitesi sahibinin KDV ödemesi:  

 Verdiğimiz hizmet sonucu elde ettiğimiz gelir üzerinden  %18 kdv vergisi hesaplanıp her ayın 26. günü katma değer vergisi olarak ödenecektir.

adsense kazançları kdv ödemesi

Aylık olarak  Adsense ödememiz ne kadar ise bunun üzerine %18 kdv hesaplayıp Adsense’e fatura kesmemiz gerekiyor.

Aslında burada iki durum söz konusu eğer yaptığımız videolar yada internet sitemiz yurtdışında izleniyor ve bunun tespitini google analitikten yada raporlardan alabiliyorsak hizmetten yurt dışında faydalanıldığı için kdv istisnasından faydalanır kdv ödemesi yapmayız. Ancak sitemizde yada youtubede ki reklamlarımız yurt içinde izleniyorsa bu izlenmeden gelen ücret üzerinden kdv hesaplaması yapmamız gerekiyor.

 

Önemli:  Limited Şirket Kuruluşu ve Masrafları 2020 | A'dan Z'ye KURULUŞ SÜRECİ

Örneklendirelim; Aylık youtube videolarımızın izlenmesi sonucu adsense hesabımıza 5000 lira yatırılmıştır ve bu video izleniminin tamamı yurt içinde gerçekleşmiştir.

Hesabımıza yatan 5000-TL üzerinden %18 kdv hesaplayıp adsense fatura kesmemiz gerekecektir. 

5000 * 1.18 =5900  adsense fatura kesilecek ve hesaplanan %18 kdv olan 900-tl kdv yi ise vergi dairesine ödenecektir.  

Tabi burada youtube video çekmek için katlandığımız faturalı giderlerimiz yada site kuruluşu için yaptığımız masraflar var ise bu faturalardaki  KDV’yi  yada işyerimizdeki elektrik su faturalarındaki KDV’ leri o ödeyeceğimiz 900 lira KDV den düşüp geri kalan tutarı vergi dairesine ödenecektir.

KDV ödemesini daha detaylı öğrenmek isterseniz  şu yazımızı okuyabilirsiniz.

Özetleyecek olursak: KDV ödemesi her ayın 26 sı akşamına kadar yapılır, ödeyeceğiniz KDV’nin ne kadar çıkacağını sizin o ay içerisinde elde ettiğiniz gelir ve o ay içerisinde ne kadarlık gider faturası aldığınız belirler.

3- Youtuberin veya internet sitesi sahibinin geçici vergi ödemesi: 

Geçici vergi yılda üçer aylık dönemler halinde dört kez beyan edilecek vergidir.

Eğer karımız çıkarsa karımız üzerinden şahıs firmamız varsa bu karın tutarına göre çeşitli oranlar dahilinde ödenecektir. Eğer şahıs firması değilde şirketsek sabit %22 oranında ödeyeceğimiz vergidir.

Aşağıda ki uygulamada geçici vergiyi örnekleriyle izah etmeye çalıştık.

 

Yukarıda yaptğımız açıklamardan sonra daha iyi anlaşılması için Youtube’den yada internet sitemiz aracılığıyla ansenseden elde ettiğimiz gelirden ne kadar vergi ödeyeceğimizi uygulamalı olarak gösterelim.  

BİR YOUTUBERİN VEYA İNTERNET SİTESİ SAHİBİNİN AYLIK ÖDEYECEĞİ VERGİNİN ÖRNEK UYGULAMASI

Youtubede okan yaşa adında bir kanalımız var izlenimler yurt içinde gerçekleşiyor  ve vergi kaydımızı açtırdık.

 • İşyeri olarak home ofis çalışıyoruz ve ev kendimize yada anne veya babamıza ait.
 • Yanımızda işçi çalıştırmıyoruz.
 • Aylık 6000 lira Adsense’den para kazandık
 • Muhasebe ücreti olarakta aylık 250 ücret ödüyoruz.
adsense kazançlarından ne kadar vergi kesilir
adsense kazançlarından ne kadar vergi kesilir

O ay için Ödemeler şu şekilde olacak

1- Muhtasar beyannamesiyle ödeyeceğimiz tutarı tespit etme

Örnek işyerimiz de   işçi çalıştırmadığımız, kira ödemesi yapmadığımız sadece tarafımıza Mali müşavirimiz tarafından serbest meslek makbuzu kesildiği varsayıp bununla ilgili ne kadar vergi ödeyeceğimizi bulalım.

Aylık Muhasebeye 250 lira ücret ödenmesi halinde tarafımıza kesilecek Serbest meslek makbuzu şu şekilde olacaktır.

SERBEST MESLEK MAKBUZU

Brüt                     :255.10 TL

Stopaj Oran      :20.00 %

Gelir Vergisi Stopajı : 51.02 TL

KDV Oranı          :18.00 %

KDV                     : 45.92 TL

Tahsil Edilen     : 250.00 TL

 

Stopaj:              51,02Serbest meslek makbuzundan gelen
Damga vergisi: 58,80Bu tutar sabit tutardır hiç bir ödememiz olmasa bile muhtasar beyannamesi vermemiz halinde her ay yada üç ayda bir ödenmesi gerekir.

 Muhtasar beyannamesinde ödeyeceğimiz tutar : 51,02 + 58,80= 109,82 dir.

 

2- KDV Beyannamesiyle ödeyeceğimiz tutarı tespit etme: 

Aylık 6000 TL adsense’den gelir elde ettik;  6000*0,18= 1080 lira  hesaplanan KDV’miz var

Video çekmek için katlandığımız maliyetleri hesaplayıp 1080 lira ödenecek KDV’den düşüp geri kalanı vergi olarak ödeyeceğiz.

Ör: Video çektiğimiz kamera arızalandı ve tamir ettirdik tamir için tarafımıza 500 lira KDV dahil fatura kesildi

500/1.18= 423,72  Kesilen faturanın matrahı   
423,72 * 0,18 = 76,27 indirecek KDV miz var

 

Ör: Ay içerisinde 1500 liralık yemek faturası aldık

 • 1500 /1,18= 1271,18   
 • 1271,18*0,18 = 228,81 indirilecek KDV’miz var

Ödeyeceğimiz kdv 1080 liraydı bu KDV’den düşeceğimiz tamir faturasından gelen 76,27 lira KDV ile yemek faturasından gelen 228,81 lira olan kdv yi düşüp geri kalan tutar KDV beyannamesiyle ayın 26’sına kadar vergi dairesine ödenecektir.

1080 – 76,27 – 228,81 =774,92 lira KDV ödemesi çıktı birde damga vergimiz vardı 58,80

KDV Beyannamesinde ödeyeceğimiz tutar  774,92+58,80= 833,70

Not: İş için katlandığımız faturalı giderlerimiz ne kadar çok olursa ödeyeceğimiz kdv o kadar az olacaktır.

 

3- Geçici vergi beyannamesiyle ödenecek tutarın tespit edilmesi

Şahıs firması için geçici vergi, her üç ayda bir toplam gelirlerinizden toplam giderleri düştükten sonra kalan karınız üzerinden %15 hesaplanan vergidir.  Geçici vergi ile ilgili daha detaylı bilgiyi bu yazımızdan edinebilirsiniz.

Biz bu örnekte geçici vergiyi daha basit şekilde izah etmeye çalışacağız.

Yukarıda ki örnekten ilerleyecek olursak ödeyeceğimiz geçici vergi ne kadar olur onu da hesaplayalım;

 Gelir-Gider hesabı

Gelirler Giderler 
Adsens geliri6000Muhasebe ücreti 255,10       Brüt tutar
  Yemek faturası1271,18      Kdv hariç tutar
  Tamirat faturası 423,72       Kdv hariç tutar

 

Gelir – Gider = kar %15 vergi olur.

Giderler = 255,10 + 1271,18 + 423,72 = 1950

KAR       = 6000 – 1950 = 4050  

VERGİ    = 4050 %15 =  607,50  

Not: Normal şartlarda geçici vergi üç ayda bir verilir ve üç aylık gelir ve giderlerin toplamı hesaplanarak bulunur. Ancak biz burada temel mantığın alaşılması açısından sadece aylık gelir ve gider üzerinden hesap ederek bulmaya çalıştık. 

 Örnekten yola çıkarak aylık toplam masraf ve vergilerimiz şu şekilde olacaktır.

Muhtasar ödemesi109,82
Kdv ödemesi833,70
Muhasebe ücreti250
TOPLAM GİDER1.193,54

Evet bir youtuberin yada internet sitesi sahibinin adsenseden elde ettiği gelirin nasıl vergilendirileceğini ortalama ne kadar vergi ödeyeceğini ve vergisel sorumluluklarını açıkladık.

Aklınıza takılan başka sorular varsa yorumlar kısmından sorabilir, Şirket kuruluşuyla ilgili bir Mali Müşavire ihtiyaç duyarsanız bizimle Whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

                                                             A.Okan YAŞA – Mali Müşavir 

6 Comments

 1. Merhaba. Yazınızı okuduktan sonra şu ana kadar incelediğim tüm sitelere oranla daha doyurucu bilgiye ulaştım ama aklıma takılan ve yazınızda tam cevabını bulamadığım bir durum var. Biraz uzunca ama yol haritamı size anlatmak istiyorum.

  Bir web sitem var ve aylık gelirim oldukça düşük , yazıları okuduktan sonra Adsense üzerinden gelecek ilk para limitini 50.000 TL gibi yüksek noktaya çıkardım.

  Sigortalı bir işte çalışmadığım için bana her ay kesin yüklenen işlemler şunlar: Yanlışsa lütfen cevabınızda bunu belirtin :

  Bağkur Primi : 1.000 TL civarı
  Muhasebeci Ücreti : 250 TL
  Aylık Kazancımın Karı Üzerinden %18 Vergi
  Ve zorunlu olarak belirtilen 3 aylık damga vergileri gibi işlemlerin aylık miktarı da 100 TL

  Aylık 5.000 lira bandına ulaştığımda bu ücretleri verebilirim o yüzden şu anlık sadece reklam gösterimi yapıyorum.

  Şahış şirketini Adsense hesabımda biriken para 40.000 olmak üzereyken yapacağım ve ilk gelirim şahıs şirketini kurduktan sonra elime geçicek ve 75.000 lira altı olduğu için yıllık gelir vergisi ve ilk 1 yıl bağkur sigorta primi ödemeyeceğim.

  Bu yol haritasında atladığım bir şey var mı sizce ?

 2. Bir de sormayı az önceki yorumda unuttum. Home office olarak şahıs şirketi başvurusu yaptığımda ailemle bizim üzerimize olan evde bunu başlattım diyelim ardından evden ayrılıp kiralık bir eve çıktım yeni adres bildirimi yapmak zorunda mıyım yoksa ailemle olan evde kaydımın olması yeterli mi ? Bu durumu kira stopajı ödememek için düşünüyordum.

  • usulen adres değişikliği yapmanız ve kiralık evde stopaj ödemeniz gerekir ancak ikametgah adresiniz değişmiş olsa da işinizi eski evinizde yapıyor olabilirsiniz vergiden kaçınmak için adres değişikliği yapmamanız yararınıza olur.

 3. Ailemle oturduğum evin faturalarını gider olarak gösterebilir miyim? Benim üstüme değil faturalar. Bu durumda sorun olur mu? Bir de pandemi döneminde e devletten kendimiz şirket açabiliyormuşuz. Bu durumda ne gibi farklılıklar oluyor işlemde, aydınlatırsanız sevinirim. Hata yapmayalım diye sormak istedim. Iyi günler.

  • işyerini homeofis olarak açarsanız ve oturdugunuz ev anne veya babanıza aitse faturaların yarısını gider olarak gösterebilirsiniz.
   Yeterli bilginiz varsa şirketi kendiniz açabilirsiniz ancak şirket e-devletten açılmaz farklı işlemler var, şirketi açmış olsanız da beyannamelerinizi vermek için bir mali müşavirle anlaşmanız gerekiyor.

Leave A Reply